Biegamy i pomagamy

Pomysł Charytatywnego Maratonu Biegowego powstał w wielkich sercach członków Lions Club Krotoszyn. Bieg miał zakończyć się tradycyjnym jarmarkiem bożonarodzeniowym "Złota Niedziela" w dn. 19 grudnia 2020 r. Ze względu na epidemię, po raz pierwszy od 30. lat, jarmark się nie odbył.
Kodeks etyczny Liona mówi o tym, żeby okazać pomoc i współczucie tym, którzy cierpią, wspierając moralnie i materialnie słabszych i potrzebujących. Natomiast podstawowa przyzwoitość nakazuje, aby nie myśleć tylko o sobie. Tym bardziej w tak trudnych czasach.
Służymy! I to hasło nam również dzisiaj przyświecało. Inicjatywa została zorganizowana przez Lions Club Krotoszyn z okazji rocznicy 30-lecia klubu, które będzie obchodzony w 2021 r.
- Na Rynku Krotoszyńskim funkcjonujemy od 30 lat. Przez 30 lat organizowaliśmy festyny „Złota Niedziela”, na których zbieraliśmy środki na charytatywną działalność Klubu. Pieniądze wydawaliśmy w lokalnym społeczeństwie, głównie osobom potrzebującym. Trwa to do dzisiaj. Ideą "lionizmu" jest "We serve", czyli "Służymy" i to hasło nam również i dzisiaj przyświecało. Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie maratonu był klubowy kolega – Jacek Zawodny. Biegacze pokonali dystans 42 km 195 m po trasie 4 gmin: Jarocin - Koźmin Wielkopolski – Rozdrażew -  Krotoszyn.– powiedział Prezydent Lions Club Krotoszyn Zbigniew Romała.
Każdy z biegaczy „przeniósł” na nogach ponad 2 tys. zł. Przez ponad 4 godziny udało się uzbierać ponad 22 tys. zł! Kilka dni po zakończeniu biegu, kwota wzrosła i przekroczyła 27 tys. zł! Uważam, że to jest sukces. Te pieniądze, dzięki tym wspaniałym ludziom, biegaczom, pozwolą Madzi odbyć rehabilitację w 2021 r. Z tego powodu bardzo się cieszymy.
Maraton przebiegał bardzo sprawnie. Przebiegliśmy trasą 42,2 km przez cztery gminy z Jarocina, przez Koźmin Wielkopolski i Rozdrażew do Krotoszyna. Biegliśmy razem, równo. Nie było żadnych kryzysów. Z małą przerwą na posiłek w Koźminie Wielkopolskim.
- W tak trudnym czasie, jakim są ograniczenia w czasie pandemii, potraficie się zorganizować i zachęcać naszych mieszkańców, właśnie do takich inicjatyw, żeby pomagali. Gratuluję i życzę zdrowia, a z okazji jubileuszu, który się zbliża wytrwałości i kolejnych takich inicjatyw – mówiła radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Joanna Król-Trąbka.
Przekonałem się, że biegając można pomagać. Podczas maratonu poznałem wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym zebraliśmy środki na rehabilitację dziewczynki z Krotoszyna.

To najlepszy prezent jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Jacek Zawodny(Lions Club Krotoszyn)
biegacz
fot. Łukasz Cichy